Ewa Formella "Pamięć dla Heleny"
Człowiek w wirze wielkiej historii, naznaczony stratą, z którą nie jest w stanie pogodzić się do końca swych dni.
„Pamięć dla Heleny” to fikcyjna, choć stworzona w oparciu o prawdziwe wspomnienia historia wojennych i powojennych losów tytułowej Heleny i jej rodziny.
Ewa Formella, w swojej najnowszej powieści przybliża czytelnikowi temat ośrodków Lebensborn. Instytucji funkcjonujących w strukturach organizacyjnych SS, które pod płaszczykiem niesienia pomocy niezamężnym matkom i nieślubnym dzieciom, germanizowały odbierane rodzicom z okupowanych terenów maluchy oraz zmuszały młode, „czyste rasowo” kobiety do rodzenia dzieci funkcjonariuszom SS. To właśnie do jednego z takich ośrodków wraz z dwójką młodszego, przyrodniego rodzeństwa trafia nastoletnia Helena. To tutaj przeżywa najgorsze i najpiękniejsze chwile młodości; traci kontakt z rodzeństwem, odebrane zostają jej urodzone dla jednego z oficerów dzieci, ale także doświadcza pierwszej, odwzajemnionej, choć zakazanej miłości.
„Pamięć o Helenie” to powieść, w której przeszłość przeplata się z teraźniejszością. Wieloosobowa narracja daje pełny obraz losów nie tylko tytułowej bohaterki, ale także jej bliskich. Choć to literacka fikcja, Autorce udało się stworzyć wiarygodne postaci, których przeżycia angażują czytelnika emocjonalnie. Mimo, że książka dotyka trudnych, bolesnych tematów czyta się ją zaskakująco sprawnie. Podobało mi się, że Ewa Formella waży słowa, nie ocenia opisywanych sytuacji, zdarzeń i postępowania bohaterów.
Polecam Waszej uwadze tę do głębi poruszającą opowieść o dzieciach, które pozbawiono korzeni i o życiu w cieniu niewyobrażalnej traumy.
[współpraca reklamowa z wydawnictwem Replika]
Komentarze
Prześlij komentarz