Tomasz Betcher "Po tamtej stronie piekła"

 


"Po tamtej stronie piekła” to kontynuacja historii braci lotników, których wojenna zawierucha postawiła po przeciwnych stronach barykady i rozdzieliła z bliskimi oraz sióstr Wolskich; Magdy bezskutecznie próbującej zostawić za sobą przeszłość i iść naprzód i beztroskiej Wiktorii, której lekkomyślność, tym razem, przysporzy poważnych problemów. Czy Teo i Bruno przetrwają ten trudny czas? Uda im się odnaleźć rodziców? Jak potoczą się losy Sary Rozenberg? Czy Magdzie uda się w końcu uporać z demonami przeszłości? W co uwikła się Wiktoria i czy cięta na nią siostra i tym razem przyjdzie z odsieczą? Czy skrywana przez Edwarda  Kamińskiego tajemnica ujrzy światło dzienne? Mnóstwo pytań, ale tym razem, również sporo odpowiedzi.

Drugi tom serii, podobnie jak pierwszy, dostarcza mnóstwa emocji i wzruszeń. Do samego końca trzyma w napięciu i nie daje jasnych odpowiedzi na wszystkie nurtujące czytelnika pytania. Ponownie przeszłość przeplata się z teraźniejszością, i choć tym razem dostajemy zdecydowanie pełniejszy obraz współczesności (mamy okazję lepiej poznać bohaterów, ich wewnętrzne rozterki, wydarzenia, które ich ukształtowały), to i tak płaszczyzna historyczna jest tą, która najbardziej ciekawi i emocjonalnie porusza. 

Autor realistycznie opisuje przerażającą rzeczywistość wojenną; funkcjonowanie obozów koncentracyjnych, Holokaust, brutalne przesłuchania przez Gestapo. Wojna w jego powieści jest bezwzględna, bezlitosna, nie oszczędza nikogo. Niesie głód, cierpienie i udrękę. Tomasz Betcher pokazuje, że nawet w tych okrutnych czasach, miłość potrafiła obudzić w człowieku nadzieję, dać siłę do walki, ale jednocześnie nie ukrywa, że niekiedy jedynym wybawieniem i zarazem ostatnim przejawem wolności była śmierć. „Po tamtej stronie piekła” to jednak nie tylko wstrząsający i łamiący serce obraz wojny, to także współczesność, problemy i dylematy jakie ze sobą niesie. Trudności w budowaniu trwałych relacji, tworzenie fałszywego wizerunku siebie w internecie, ograniczające stereotypy, oczekiwania rodziny, którym za wszelką cenę powinniśmy sprostać, brak systemowej opieki psychologicznej dla pracowników służby zdrowia, czy łamanie praw człowieka – to tylko niektóre tematy, których dotyka Autor w swojej powieści.

Tomasz Betcher w doskonałym stylu, przystępnym językiem opowiada o wielkiej sile miłości i o tym, jak istotna jest przeszłość i nasze korzenie. „Po tamtej stronie piekła” to ujmująca opowieść o tym, jak losy przodków determinują nasze życie, decydują nie tylko o tym jacy jesteśmy, ale także o tym kim jesteśmy i jakich dokonujemy wyborów. Autor stworzył wyrazistych, nieidealnych, zbudowanych na kontrastach bohaterów, których lęki, rozterki i emocje udzielają się czytelnikowi. Zachwyca doskonały research, mnogość splecionych ze sobą wątków. Ujmuje empatia i wrażliwość z jaką Autor pisze o uczuciach.

[Współpraca reklamowa z wydawnictwem W.A.B]

Komentarze

Popularne posty