Anna Fryczkowska "Saga o ludziach ziemi"
„Wpatrzeni w niebo”, pierwsza część „Sagi o ludziach ziemi”, to przedstawiona z różnych perspektyw opowieść o codzienności wypełnionej ciężką pracą. O troskach i kłopotach, smutkach i radościach, narodzinach, przemijaniu i śmierci. To obraz życia w zgodzie z naturą, którego rytm wyznaczają kolejne, następujące po sobie pory roku.
Wymarła, kujawska wieś sprzed dwustu lat, to tutaj zabiera swoich czytelników Anna Fryczkowska. Nie bez powodu. Tutaj osiadają Antek i Hanka Józwiakowie – młode, chłopskie małżeństwo, pragnące lepszego losu – główni bohaterowie „Sagi o ludziach ziemi”.
„Car jest daleko, a dziedzic blisko”– Anna Fryczkowska znakomicie pokazała mentalność ówczesnych chłopów, dla których wydarzenia historyczne, przemiany społeczne, dzieją się gdzieś hen daleko. Dla Antka, Hanki i ich sąsiadów najważniejsza jest ziemia, to co tu i teraz. W ciepłą, nostalgiczną opowieść o życiu według prostych zasad, wypełnionym miłością do ziemi, pracy i najbliższych, Autorka zręcznie wplotła elementy baśniowe. Opowieści o czarownicach i śmiertelnych świerkach, które snują, i w które wierzą mieszkańcy wsi. Głęboka religijność, nie stoi tutaj w sprzeczności z wiarą w boginki.
Anna Fryczkowska, w oparciu o losy swoich przodków, stworzyła realistyczny obraz polskiej wsi pierwszej połowy XIX wieku. Wykreowała wyrazistych bohaterów, których losy nie pozostawiają obojętnym. Barwny, poetycki język sprawia, że czyta się z ogromną przyjemnością.
[współpraca reklamowa z wydawnictwem W.A.B]
Komentarze
Prześlij komentarz