Justyna Dżbik - Kluge "Jacy byli? Jacy jesteśmy?"

 


„To my dziś nadajemy przeszłości takie albo inne znaczenie. To od nas zależy, co wybierzemy dla siebie z historii naszej rodziny. Albo czy nie wybierzemy niczego. To my mamy wpływ na to, czy nasi przodkowie będą nieśmiertelni”. 

Jacy byli? Jacy jesteśmy?” to książka, która powstała w ramach inicjatywy „Korzenie pamięci” zapoczątkowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego. W tej ciepłej, wzruszającej „opowieści o pamięci, miłości, wartościach i rodzinie” Justyna Dżbik – Kluge utrwaliła wspomnienia dzieci, wnuków i krewnych Powstańców Warszawskich. Osobistymi, rodzinnymi historiami dzielą się m.in. Karolina Korwin – Piotrowska, Szymon Majewski, Andrzej Wrona, Władysław Teofil Bartoszewski. Całość uzupełniła Autorka o rozmowy z m.in. antropolożką kultury, psycholożką, genetykami. Pytała o rodzinę, istotę pamięci, dziedziczenie traum.



Bohaterami reportażu Justyny Dżbik – Kluge są Powstańcy Warszawscy, których poznajemy z zupełnie innej niż dotychczas strony. Dla swoich dzieci, wnuków czy krewnych byli oni bowiem nie tyle bohaterami wojennymi, co przede wszystkim rodzicami, dziadkami, przyjaciółmi – zwykłymi ludźmi stawiającymi czoła codzienności. Autorka stara się pokazać jak radzili sobie z traumą ci, którzy doświadczyli okrucieństwa wojny, jakimi byli rodzicami, dziadkami, jakim wartościom hołdowali i jakie starali się wpoić kolejnym pokoleniom. 

„Jacy byli? Jacy jesteśmy?” to poruszająca, momentami bardzo intymna opowieść o tym co pozostawiają nam przodkowie, zarówno w sferze materialnej, jak i niematerialnej. O tym jak kształtują wspomnienia, rodzinne więzi i relacje. To reportaż, który pielęgnuje pamięć o Powstańcach Warszawskich, ale przede wszystkim o bliskich, którzy wywarli wpływ na to jakimi ludźmi stali się rozmówcy Autorki.

(współpraca reklamowa z wydawnictwem W.A.B)

Komentarze

Popularne posty